MEZINÁRODNÍ MEDAILÉRSKÉ SYMPOZIUM V UHERSKÉM HRADIŠTI

8. ročník: Sympozium 2005

15. září 2007 v 22:25 | MF |  8. ročník 2005
8. ROČNÍK - 13. ČERVENEC AŽ 13. SRPEN 2005
Účastníci:
 • Ondřej Batoušek (*1986), Česká republika
 • Bohumil Eliáš (*1980), Česká republika
 • Bogomil Nikolov (*1943) Bulharsko
 • Anna Polanská (*1973), Česká republika
 • Emöke Szilva (*1977), Slovensko
Realizační tým:
 • akademický sochař Jiří Vlach
 • akademický sochař Miroslav Kovářík
 • PhDr. Milada Frolcová
Pořadatelé:
 • Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
 • Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti
 • Město Uherské Hradiště
Spozoři:
 • FIMES a.s. Uherské Hradiště
 • ALUCAST, s.r.o. Tupesy
 • Pivovar Janáček a.s., Uherský Brod
Mezinárodní sympozium lité medaile, plakety a drobné plastiky
Umění "malých forem", jak bývá někdy nazýván svět medaile a plakety, je světem tak trochu jiného sochařství. Má své staleté zákony a vlastní kánony. Překročit je, vnést do nich nový život, "čerstvý vítr" a svěžího ducha není snadné. Tento specifický obor vyžaduje nejen obrovské soustředění, velkou dávku řemeslné zručnosti, trpělivost, nápad a přesnou pregnantní definici, ale především schopnost výpovědi na omezeném prostoru. Umělci, kteří se medailérství upsali, to nemají jednoduché. Specializovaných tvůrců, sochařů - medailérů, proto není mnoho. V současnosti se medailí zabývají také umělci, školení i v jiných oborech např. sklářští výtvarníci, keramici či malíři. Protože medaile (hovoříme především o lité medaili) už dávno přestala plnit pouze užitou funkci, zajímavý experiment a interdisciplinární přístup napomáhá odbourávání zažitého konzervativizmu. K příznivému vývoji oboru svou měrou přispívají rovněž pracovní setkání - sympozia, při nichž si umělci často z různých koutů světa rozšiřují a předávají své zkušenosti, technologické postupy. Tvůrčí konfrontace rovněž přispívá k vzájemnému obohacování, zdravé soutěživosti a motivaci jednotlivců.
Mezinárodní sympozium lité medaile, plakety a drobné plastiky v Uherském Hradišti se koná od roku 1988 v sochařských ateliérech Střední uměleckoprůmyslové školy. Stalo se událostí, která je v odborném světě sledovaná a která si udržuje tradičně kvalitní úroveň. V letošním roce se uskutečnil již 8. ročník sympozia. Zúčastnili se ho umělci ze tří evropských zemí: z Bulharska (Bogomil Nikolov), České republiky (Anna Polanská, Ondřej Batoušek, Bohumil Eliáš) a ze Slovenska (Emöke Szilva). Letos poprvé byli k účasti na sympoziu vyzváni dva talentovaní studenti (mladistvá energie - příslib budoucnosti). Společně se všemi zde po celou dobu trvání sympozia pracoval jako host ještě další umělec - Tomáš Plesl, sklářský výtvarník (absolvent VŠUP v Praze Ateliéru sklo v architektuře u prof. M. Karla, v současnosti pedagog na SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou). Zvláštní a neopakovatelná sympozijní atmosféra, která naplňovala ateliéry "umprumky", musela zasáhnout nejen samotné aktéry, ale také příznivce - tiché pozorovatele, přátele i zvědavce, kteří se přišli podívat na zajímavé technologické postupy nebo jen na návštěvu. Během jednoho měsíce (13. července -13. srpna), kdy všichni společně pracovali a směli nahlížet do tvůrčí "kuchyně" druhého, vzniklo téměř 80 bronzových artefaktů. Tradičně umělci využívali zkušeností se starobylou technikou odlévání bronzu "na ztracený vosk" (třikrát se odlévalo - 27. července, 4. a 11. srpna). V letošním roce nebylo stanoveno žádné téma a každý z účastníků mohl rozvinout své nápady podle svých představ a naturelu. Nově vzniklá díla byla představena na výstavě výsledků sympozia v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Výstava, instalovaná v komorním prostředí malého sálu, tvořila spolu s fotografiemi ze sympozia (lití, pracovní záběry) kompaktní celek a navázala na solidní úroveň a kvalitu minulých ročníků sympozia.
Hlavními pořadateli 8. ročníku sympozia byli Střední uměleckoprůmyslová škola a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Letošní projekt rovněž finančně podpořilo Město Uherské Hradiště a materiálně další sponzoři (FIMES, a.s., Uherské Hradiště, ALUCAST, s.r.o, Tupesy, Pivovar Janáček, a.s., Uherský Brod).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Oznámkujte naše webové stránky (jako ve škole známkou 1-5)

1
2
3
4
5

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama