MEZINÁRODNÍ MEDAILÉRSKÉ SYMPOZIUM V UHERSKÉM HRADIŠTI

Mezinárodní sympozium lité medaile 2005 v Uherském Hradišti

16. září 2007 v 0:31 | MF |  Napsali o nás
UH. HRADIŠTĚ - Uherské Hradiště je v odborných kruzích známé jako centrum lité medaile a drobné plastiky. Již od roku 1988 je spojováno s Mezinárodním sympoziem lité medaile, plakety a drobné plastiky, které se zde konalo zpočátku bienálně. Výjimkou byl 5. ročník, který byl přeložen z důvodu pořádání výstavy Bronzový trojúhelník (výstava pracovních výsledků tří příbuzných sympozií, konajících se v Kremnici, Nyíregyháze a Uh. Hradišti) na následující rok. Povodně způsobily jeho rozdělení na dvě fáze a jejich realizaci ve dvou letech 1997 a 1998. Letošní, již 8. ročník se koná po třech letech a opět narušuje dvouletou tradici.
Hradišťské sympozium je mezi medailéry v Evropě dostatečně známo a uznáváno, a přispívá svou měrou k rozvoji lité medaile a plakety. Má stejně vysokou úroveň jako podobná pracovní setkání, která se pravidelně uskutečňují v maďarské Nyíregyháze nebo ve slovenské Kremnici. Všechny dosavadní ročníky, i ten letošní, jsou spojeny se jménem akademického sochaře Jiřího Vlacha - profesora zdejší uměleckoprůmyslové školy (zakladatele hradišťského sympozia), který společně s Miroslavem Kováříkem zabezpečuje veškeré organizační a technické záležitosti kolem celého projektu. K tradičním pořadatelům kromě střední uměleckoprůmyslové školy patří Slovácké muzeum a město Uherské Hradiště, které akci podporuje finančně. Realizace by se neobešla bez sponzorství a spolupráce dalších subjektů (např. FIMES, a. s., ALUCAST, s. r. o., ad.).
Letošní ročník začal 13. července, kdy se do sochařských ateliérů SUPŠ (na Franklovku) sjelo pět účastníků - z Bulharska přicestoval profesor sofijské akademie Bogomil Nikolov, ze Slovenska mladá a talentovaná sochařka maďarského původu Emöke Szilva a Českou republiku zastupují: Anna Polanská, Bohumil Eliáš a Ondřej Batoušek. Společně se všemi zde pracuje jako host ještě další umělec - Tomáš Plesl, sklářský výtvarník (absolvent VŠUP v Praze, Ateliéru sklo v architektuře u prof. M. Karla). Během svého pobytu se umělci seznamují nejen s prostředím, s krásami Uh. Hradiště a jeho okolí, ale především s technikou, která se zde od 1. ročníku využívá - odlévání bronzu "na ztracený vosk" (technika známá od starověku: odlévá se pomocí voskového modelu, který se zaformuje do speciální směsi ze sádry, antuky a dalších příměsí, forma se ponoří do vřelé vody, která vyplaví vosk - "vosk se ztratí", poté se formy žíhají - zbaví vázané vody a zbytkového vosku, nakonec se do vzniklé dutiny lije roztavený kov, který nahradí voskový model). Celý proces vzniku bronzového artefaktu je náročný. Vyžaduje nejen podíl umělecké invence, ale také zkušenosti, fyzickou zdatnost a řemeslný fortel. Je zřejmé, že všichni musí soustředěně a pilně pracovat, aby výsledky jejich tvůrčího zápalu (v bronzu realizované představy, pocity a nápady, s nimiž přijeli, nebo postřehy a dojmy z nových zážitků, ze vzájemných konfrontací) mohla vidět veřejnost na výstavě výsledků, která se uskuteční v Galerii Slováckého muzea.
Pracovní, ale velmi příjemnou atmosféru mělo čtvrteční lití v sochařských ateliérech SUPŠ. Počasí sice moc nepřálo, ale bronz se dobře tavil, a zájem přátel, veřejnosti, masmédií určitě také přispěl k pohodové náladě. Na průběh lití se přišli podívat členové Muzejního spolku, podpořit je přijeli někteří bývalí účastníci sympozia, pomáhali i kolegové z Maďarska. Na výsledky si budeme muset počkat, až se rozbijí formy. Teprve pak se zjistí, jak vše dopadlo. Potom zbývá "jen" očistit, odřezat vtoky, vycizelovat, zvolit správnou patinu.
Sympozium v současnosti stále ještě trvá, dokončují se poslední věci, chystá se závěrečné odlévání (ve čtvrtek 11. srpna). Neklamná známka toho, že se vše chýlí ke konci. V sobotu 13. srpna v 10.00 dopoledne proběhne v Galerii Slováckého muzea slavnostní ukončení a zároveň vernisáž výstavy, kde budou vystaveny práce všech zúčastněných umělců. Přijměte naše pozvání.
Autor: MILADA FROLCOVÁ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Oznámkujte naše webové stránky (jako ve škole známkou 1-5)

1
2
3
4
5

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama