MEZINÁRODNÍ MEDAILÉRSKÉ SYMPOZIUM V UHERSKÉM HRADIŠTI

Štefan Novotný - sympozium 2007

15. září 2007 v 23:43 | MF |  Autoři
Štefan Novotný Slovensko, 967 01 Kremnica, Kremnické Bane 14
* 29. září 1954 Slovinky
Studia: Střední uměleckoprůmyslová škola v Kremnici (1970-1974).
Sympozia: 2007, 2009 Uherské Hradiště, 9. a 10. ročník Mezinárodního sympozia lité medaile, plakety a drobné plastiky.
Z Kremnice přijel do Uherského Hradiště Štefan Novotný, významný slovenský medailér, který prezentuje Slovensko na domácích (např. v r. 2005 Slovenská medaile 1995-2005) i světových přehlídkách medailérského umění (na výstavách FIDEM). Věnuje se především ražené a lité medaili a plaketě. Působí jako výtvarník a medailér v Mincovně s. p. Kremnica. V jeho medailérském repertoáru nalezneme především portréty (významné osobnosti politického i kulturního života). Je autorem řady pamětních mincí a medailí např. pamětní medaile vydané při příležitosti vzniku Slovenska (1993), návštěvy papeže Jana Pavla II. (2001), ke 275. výročí Korunovace milostné sošky Panny Marie Svatohorské (návrh M. Čáka) atd. V lité medaili a plaketě se osvobozuje od společenské i individuální objednávky a naplno se projevuje jeho tvůrčí naturel, rozlet (v tématu i ztvárnění). Na sympoziu vytvořil soubor plaket a medailí čitelného rukopisu s rozličnými náměty ztvárňujícími panoptikum života, lidské společnosti, naplněné jinotaji a člověčenstvím (např. blaženost - bezstarostnost smíchu, veselí a štěstí v kontrastu s tíhou moci a bohatství, Šašek a král, apod.). V jeho výtvarném programu najdeme i biblické motivy (Abrahámova oběť), historické náměty a komorní plastiky vycházející z obdobných zdrojů.
Born: 29th September, 1954 in Slovinky
Education: Secondary School of Applied Art in Kremnica (1970-1974).
Symposia: 2007 Uherské Hradiště, 9th year of International Symposium of Cast Medal, Plaque and Small Sculpture.
Mr. Štefan Novotný arrived to Uherské Hradiště from the Slovak town of Kremnica. He belongs among those significant Slovak medallists who represent their country both at home and worldwide as a participant of medal art exhibitions and at FIDEM exhibitions as well. Predominantly he dwells on mint and cast medal and plaque. He acts as an artist and medallist in the royal mint in Kremnica.
His art works is represented mostly by portraits (presidents, significant personalities of political and cultural life).
He has created a line of commemorative coins and medals, e.g. a medal to commemorate the origin of Slovakia (1993), one to commemorate the Pope ś visit to Slovakia (2001), and this year it is the medal made to commemorate 275th anniversary of Svatá Hora Virgin Mary sculpture Coronation (design by M. Čáka).
When it comes to cast medal he feels free from being commissioned and he makes full use of his creative skills both in topic and realization.
During his stay at the symposium he made a set of medals and plagues with various topics describing a freak show of life and human society.
It is full of allegory and humanity (e.g.they are full of light hearted laughter and happiness in contrast with the burden of power and wealth, The Joker and the King, etc). But we can also find biblical motifs (Abraham´s Sacrifice), historical topics and small sculpture pieces arising from similar sources.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Oznámkujte naše webové stránky (jako ve škole známkou 1-5)

1
2
3
4
5

Aktuální články

Reklama